❤

“Tombolnak a hormonok…”, “megjött és nagyon éhes vagyok…”, “bezabálok…”, “kell a csoki.”.. és hasonló kijelentésekkel szoktatok felkeresni, amikor nem tudjátok, hogy mit csináljatok a nehéz napok előtt és közben, és hogy mi történik veletek.

Eléggé összetett a hormonális rendszer, a ciklusrendszer, ezért csak röviden jövök néhány tippel és magyarázattal, amit érdemes tudni. Hamarosan lesz egy kurzus, mert szerintem az az egyik legfontosabb dolog, hogy ismerjük a saját női működésünk, együtt éljünk vele és ne dolgozzunk ellene. Fontos tudnunk, hogy mi kell nekünk és adjuk is meg, amit a havi ciklus megkíván.

De erről majd később, viszont addig is:

1) Menstruáció előtti napokban kezdődik a luteális fázisunk, aminek a jellemzői a következők:
– a progeszteronszint nő, más hormonszintek csökkennek
– fáradékonyság, levertség, fejfájás, hangulatingadozás vesz rajtunk erőt
– ilyenkor az egyedüllétet kívánjuk
– érdemes az adminisztratív dolgokat, háztartási teendőket, kicsit monotonabb dolgokat végezni ebben az időszakban
– figyelmet kell fordítani az énidőre: fürdőzés, fodrász, manikűr, szépítkezés – vagy bármi, ami csendes és kikapcsol téged
– könnyedebb sportok ajánlottak (séta, laza saját testsúlyos edzés, jóga)
Ilyenkor megjelenik az édesség utáni vágy, a nassolás, sőt a puffadás is és nincs annyira komfortérzetünk. Ez teljesen normális. Ezért fontos a komplex szénhidrát fogyasztása, a sütőben sütés, keményítő tartalmú ételek, mint pl. édesburgonya fogyasztása. Az édesburgonyát köretként, sósan, édesen, nasiként is lehet fogyasztani, úgyhogy elég széleskörű a felhasználása.

2. Menstruáció ideje
– a hormonszintek alacsonyak, az energiaszint is alacsony
– az otthonlét, elvonulás, egyedüllét igénye kicsúsosodik
– sokszor elégedetlenségi hullámok törnek ránk (érdemes megnézni, felfigyelni arra, hogy ilyenkor mi miatt vagyunk elégedetlenek, mert megmutatja, hogy mi az életünkben az a probléma, amin kell változtatni, főleg akkor, ha ez sokszor jön elő)
– felerősödik a belső hang (ezért fontos erre hallgatni)
– itt is lightos mozgás, séta, nyújtós gyakorlatok ajánlottak
Érdemes olyan ételeket fogyasztani, amik vízben gazdag ételek, levesek, gyümölcsök, egytálételek, valamint több folyadékot (vizet!) kell inni.

Teljesen normális ha ebben a 2 szakaszban “felzabálnánk” a hűtőt, hogy kívánunk mindenfélét, de nem feltétlenül kell engedni ennek a kísértésnek.
Saját tapasztalat: Ha már nagyon szeretnék egy kis édességet, vagy csokit enni, akkor követem az étrendem (Fitbunny Program), alkalmazom a fentebb felsorolt tippeket, valamint beillesztem azt az édességet, amit nagyon kívánok.
Ez nekem általában a Kinder csoki (ilyenkor a 4 db-os kinder csokit szoktam megvenni és befalom az egészet, de mivel csak kb. 200 kcal, ezért ez pont jó), vagy vanília fagyi (amiből szintén elég sokat lehet enni 200 kcal-ban).

Próbáljatok együtt élni a havi rendszeretekkel, figyelni, észlelni, akár feljegyezni, hogy mit éreztek és mikor, mert gyönyörű mintákat lehet észrevenni. Én már július óta írom a saját hormonális naplóm (egy sima jegyzetben vezetem) és pl. megfigyeltem, hogy 3 nappal mielőtt megjön, nem tudok aludni éjszaka. Most már tudatosan várom, szinte élvezem ezt az időszakot, mert bekészítem a kedvenc sorozatom, vagy könyvem, magamhoz veszek egy rizspufichipset és élvezem ezt az éjszakai énidőt a kanapén. 🙂 Másnap természetesen tudom, hogy fáradtabb leszek, úgyhogy úgy tervezem a programot, munkát, edzést is, hogy ez jó legyen.

Nagyon beleástam magam ebbe a témába, valamint képzést is végeztem külön a hormonrendszerrel kapcsolatosan, így izgatottan várom, hogy elkezdhessem a Hormonális Fitbunny Kurzust Nektek, hogy még jobban megismerhessétek magatokat. Nem csak a kiegyensúlyozott élethez fontos ez, hanem az egészséghez, a babaváráshoz, a megfelelő körforgásunkhoz. Mindennek a hormonális rendszerünk az irányítója.

Éljenek a csajok! ❤
Pusziiik