A táplálkozási tanácsadó nem dietetikus. Mi a táplálkozási tanácsadó és hogyan válaszd ki számodra a megfelelőt?

Már két éve dolgozom táplálkozási tanácsadóként, de a tanulmányaim már sok-sok évvel előtte elkezdődtek. Elvileg táplálkozási tanácsadó nagyon könnyen lehet valaki, hiszen elég egy 3 napos képzést elvégezni, megkapja a papírt és elmondhatja magáról, hogy ő mostantól ezzel foglalkozik. Igen…

3 nap alatt nem lehet megtanulni, nem lehet annyi tapasztalatot szerezni, nem lehet annyit olvasni, hogy jó tanácsot adhasson valaki az életmódról, táplálkozásról. Sőt, a folyamatos tanulás, utánajárás a legfontosabb ebben a szakmában. Emlékszem, az egyik tanárom azt mondta, hogy az életmódról, táplálkozásról annyi kutatási eredmény van, hogyha valaki szeretné elolvasni az összeset, akkor 80 év alatt sem tudná. Na ez egy #challange.

Ezért nagyon fontos, hogy kihez fordulunk, milyen céllal, problémával, valamint, hogy hogyan válasszuk ki számunkra a megfelelő szakembert.

Ki is a táplálkozási tanácsadó?

Táplálkozási tanácsadó az, aki EGÉSZSÉGES embereknek ad tanácsot a táplálkozást, táplálékkiegészítőket, alap életmódbeli kérdésköröket illetően. 

Tanulmányait illetően 1 éves alapképzést “kell” elvégeznie (de ahogy fentebb írtam, vannak rövidebb képzések is), erre jönnek rá a saját érdeklődési köréből, vendégei igényéből fakadó továbbképzések. Valamint természetesen rengeteg olvasás, kutatás (könyvek, orvosi szaklapok /nem internet, női magazinok, stb/), amivel folyamatosan képzi magát.

Továbbképzésekkel rengeteg irányba lehet menni ezen a területen és érdemes is, mert sokrétű és színes tudásra tehetünk szert. Én többféle hormonális, stresszel kapcsolatos képzést végeztem, jelenleg a teherbeesés előtti, a kismama időszakon át egészen a szülésig tartó életmódba ásom bele magam, mivel ez egy nagyon specifikus terület, amivel sokat lehet javítani a terhesség alatti és szülés utáni időszakon. Ez a prenatális tréner/tanácsadó. Tehát, ha majd szeretne valaki anyuka lenni, elkezdik tervezgetni az ezzel kapcsolatos jövőt, akkor érdemes már előtte 6 hónappal felkeresni egy prenatális szakembert. Na de erről egy későbbi blogposztban bővebben is beszámolok.

Visszatérve az életmód- és táplálkozási szakemberhez, miről is lehet felismerni a jó szakembert? A képzéseiről, arról, ahogy beszél a vendégeiről, valamint, ahogy a vendégek adnak visszajelzést róla. Én pl. imádom gyűjteni a visszajelzéseket, az instagramon van is erre kialakított sztori higlightom. A saját célom a tanulás terén, hogy évente legalább 3 képzést végezzek, előadásokra menjek az életmód területén, valamint minimum havi 1 könyv elolvasásával legyek előrébb és több orvosi szaklap tanulmányozásával legyek gazdagabb. Ezen a területen egyszerűen nem lehet megülni, azt mondani, hogy valaki kész, már mindent tud, mivel újabb és újabb eredmények látnak napvilágot. 

Mi a feladata a táplálkozás tanácsadónak?

Személy szerint azt gondolom, hogy a táplálkozási tanácsadónak abban van nagy szerepe, hogy a hozzá jelentkezőt segítse abban, hogy erős, egészséges immunrendszerrel rendelkezzen, lelkileg magabiztosabb legyen, folyamatosan közeledjen a kitűzött célhoz. Kapja meg a motivációt és az egészséges életmóddal kapcsolatos kulcsfontosságú pilléreket, ami érthetően, befogadhatóan kerüljön átadásra a kliensnek. 

A táplálkozási tanácsadó egészséges embereknek adhat tanácsot és egyfajta preventív szerepe van az egészségügyben. Hiszen a cél az, hogy minél kevésbé kerüljön a táplálkozáshoz kapcsolódó betegségek közelébe.

Tud segíteni fogyásban, hízásban, a tudatos és egészségesebb étkezés kialakításában, ajánlást adhat, hogy mennyit kell sportolni, milyen étrend kiegészítőkkel “egészítheti ki” az étrendjét. Segíthet a laktóz- és gluténérzékenység (vagy egyéb érzékenység) esetén tápláló és finom opciókat találni. Ha valaki a hormonális tanácsadásba is belemélyedt, akkor a hormonális problémákkal küzdőknek (IR, pajzsmirigy problémák, PCOS) is tehet ajánlásokat az életmód terén.

A táplálkozási tanácsadó nem dietetikus. “A dietetikus a táplálkozástudomány és a dietetika területén hivatalosan elismert személy, aki a táplálkozástudományi ismereteket az egészséges és a beteg egyének élelmezésére és oktatására alkalmazza.” Itthon a dietetikus képzés egészségtudományi egyetemeken zajlik, hossza négy év, ami alatt a többi egészségügyi szakemberhez hasonlóan van egy alapképzés, ami magába foglalja az anatómiát, élettant, biokémiát és más fontos alapismereteket. A hallgatók ezekkel együtt szerzik meg a különböző táplálkozással, étrenddel kapcsolatos ismereteket, mint az egészséges emberek táplálkozása, valamint a különböző betegségek és azokhoz kapcsolódó diéták.” A dietetikus foglalkozhat súlyosabb esetekkel, betegségekkel, hiszen részletesebben ismeri az emberi testet, a gyógyszereket.

Ha a fentebb említett témák érdekelnek és táplálkozási tanácsadóra van szükséged, akkor nagy szeretettel ajánlom figyelmedbe a Fitbunny Programot, ami az egészséges életmódról való tájékozáshoz, fogyáshoz, formásodáshoz egy szuper program, mellyel nincs éhezés, nem csak salátát eszünk, hanem finom és gyönyörű ételeket. Ha ezek mellett még intoleranciával is küzdesz, Neked ajánlom a Fitbunny Extra Programot. Netán növényi étrenden élsz, vagy szeretnéd kipróbálni? Akkor a Vegan Fitbunny Programra érdemes kattintanod.

Ha elvesztél a hormonális útvesztőkben, esetlegesen hormonális problémával küzdesz, akkor a Hormonális Útmutatót ajánlom a Fitbunny Extra Program mellé!

Szeretettel várlak, bármit is választasz!